Туризм та відпочинок


Харківщина – це край з гостинним населенням, скарбниця старовинних національних обрядів та традицій.  Особливості географічного розміщення,  сприятливий клімат, природно-оздоровчі ресурси, багатий історико-культурний  туристичний потенціал створює в Харківському регіоні всі передумови  для інтенсивного розвитку внутрішнього й іноземного туризму.


Харківщина може виконати побажання навіть самого вибагливого туриста!
На території області розташовано 9449 пам’яток культурної спадщини, з них:
історичні – 2475, археологічні – 6895, монументального мистецтва –77


Є бажання відвідати мальовничі садиби на березі водойм із рибним ловом та лісовим бортництвом - будь-ласка  -  кожне місце відпочинку має свою родзинку – наприклад: каскад з 7 ставків в Люботині називають «Мала Швейцарія» за незвичайну красу; урочище «Байдаки» має прекрасні пляжі та крейдяні гори; на горі Крем’янець - найвища точка Харківської області, розташований Меморіальний комплекс та бойова техніка часів Другої світової війни; Печенізьке водосховище або  «Харківське море» - це улюблене місце для риболовлі та яхтингу; Червонооскільське водосховище - велика кількість баз відпочинку; Краснопавлівське водосховище  - дуже  чиста вода та неперевершені пейзажі простору.

Якщо раніше бази відпочинку Харківської області були скромними будиночками на берегах водосховищ та річок, то зараз це розкішні комплекси для відпочинку та розваг, які пропонують відвідувачам насолодитися барвистими пейзажами, подихати свіжим повітрям, активно провести вільний час.

Один з найстаріших курортів Харківщини - Коробові Хутори. В цій місцевості знаходиться велика кількість баз відпочинку та готелів різних категорій, ресторани, сільські зелені садиби. 

Коробовим Хуторам не поступається курортна зона на правому березі Печенізького водосховища – відразу від дамби аж до села Мартове. Тут бази відпочинку на будь-який гаманець. Пляжі чисті та обладнані. Завзятим рибалкам слід взяти із собою вудочки. Можна спіймати таку рибу як щука, окунь, линь, карась, короп, сазан, плотва, судак.
 


Добре розвинена курортна інфраструктура вздовж річки Сіверський Донець та Червонооскільського водосховища в Ізюмському районі. Тут і готелі, і бази відпочинку, і садиби сільського зеленого туризму. Пропонується не тільки проживання та харчування, а й величезна кількість розваг: пейнтбол, активний відпочинок на квадроциклах, мотоциклах та велосипедах, кінні прогулянки, організація сплавів по річці, зимова і літня рибалка. 


Якщо Вам самим захотілося вибрати маршрут куди гайнути верхи на велосипеді пересіченою місцевістю або пішки – немає жодних проблем - природно-заповідний фонд Харківської області має  унікальні природні комплекси. Національний природний парк «Слобожанський» - розташований в Краснокутському районі, в басейнах річок Мерла і Мерчик; Дворічанський національний парк – крейдяні гори та обриви; національний природний парк «Гомільшанські ліси» - унікальні старовікові діброви, залишки козацького Свято-Миколаївського монастиря, та  видатна природна пам’ятка цих місць - «Козача гора» - і все це доповнюється унікальними туристичними об’єктами  - Кицівська пустеля, «Співочі тераси», Солоне озеро.


На Харківщині понад 100 компаній та підприємств займаються розвитком активного туризму та його складової – екстремального відпочинку. Якщо до снаги польоти на дельтапланах, парапланах, авіапрогулянки,  польоти на повітряній кулі – все це можна здійснити. Маєте жагу до пізнання історії – чудово!
 
Огляньте  старовинні палацові комплекси XIX століття, такі як:

  • Шарівський комплекс «Садиба»  - унікальний архітектурний ансамбль, неперевершений зразок традицій західноєвропейського облаштування садиб ХІХ століття;
  • Наталіївський парк – перлиною якого є Свято-Преображенський храм;
  • Маєток Куликовських – одни  з кращих прикладів садибної архітектури початку XIX століття;
  • Палацово-парковий комплекс «Старомерчанський» та церква Всіх Святих - найстаріший на Лівобережжі дворянський маєток.
Завітайте до Краснокутського дендропарку, заснованого братом Василя Каразіна  - Іваном Назаровичем Каразіним - сьогодні  це понад 350 видів різних рослин, в т.ч. ялівець віргінський, платан, оцтове дерево, софора, білі ялинки, цукровий клен, гінкго-білоба. Скористайтесь різноманіттям музейної мережі Харківщини -  114  історичних, краєзнавчих, мистецьких, літературних, меморіальних та інших музеїв. На Харківщині можна не лише гарно і різноманітно відпочити, а й за потреби оздоровитись. Наприклад, історія ефективного використання мінеральних вод в оздоровчих цілях налічує вже сторіччя. У числі найвідоміших питних курортів України – санаторій «Березівські мінеральні води», Курорт спеціалізується на санаторному лікуванні і ранній реабілітації хворих захворюваннями органів травлення, обміну речовин, нирок і сечовивідних шляхів. 

Своє джерело мінеральної води має санаторій «Роща». Клінічний санаторій «Роща» – один з головних центрів Східного регіону України по швидкому відновленню здоров'я після важких захворювань серцево-судинної системи.Постійний глобальний розвиток туристичної галузі впливає на формування іміджу Харківщини як туристично привабливого краю на українському та міжнародному рівнях.


Величезні можливості туристичного потенціалу Харківщини  - це робочі місця, можливості для розвитку малого та середнього бізнесу, оновлення міських та сільських територій, зростання їх інвестиційної привабливості, розвиток культурного потенціалу та збереження довкілля.  

Одним з ефектів глобалізації туристичного ринку  є розвиток сільського зеленого туризму. Для задоволення таких потреб Харківська область має надзвичайно великі туристично-рекреаційні можливості. Саме в Харківській області вперше створено обласну мережу «Гостинні садиби Харківщини» у кількості 37 садиб різних категорій, які увійшли до всеукраїнської мережі «Українська гостинна садиба».

У шести районах області є садиби,
що входять до 100 кращих садиб сільського зеленого туризму в Україні!


Найбільші світові компанії вже розуміють особливу привабливість Харківської області як території різноманітного туризму. Так, наприклад, Компанія Google презентував сайт "Мандруй Харківщиною", де для туристів зібрані цікаві пам’ятки архітектури та чудеса природи регіону. Всі вони розміщені на інтерактивній мапі та об’єднані в уже готові маршрути.

Обравши на мапі локацію, турист отримує відомості про розташування, цікаві місця поруч, де зупинитись, а ще можливість перейти на офіційний сайт пам’ятки, вказується графік роботи об’єктів. На сайті є оцінки та відгуки місцевих експертів Google, які вже відвідали обране місце. Кожен може онлайн скласти власний маршрут, включивши до нього уподобані пам’ятки. Таким чином, Харківщина, приєднається до вже представлених раніше проектів інших областей України на порталі "Мандруй Україною".


На сучасному етапі туризм виступає однією з найбільш прибуткових галузей, яка динамічно розвивається в умовах світової нестабільності завдяки вражаючій здатності до швидкого відновлення рівня функціонування. Туризм забезпечує значну, а в деяких країнах з високим рівнем туристичної спеціалізації і основну частину доходів державного бюджету і зайнятість населення, виконуючи при цьому соціально-економічну та мультиплікативну функції, активно взаємодіючи з іншими галузями. Готельне господарство є невід’ємною складовою туристичної індустрії області, виступаючи основою матеріально-технічної бази туризму, дозволяє сформувати позитивний туристичний імідж та сприяє ефективній організації діяльності та повному задоволенню потреб туристів.

В теперішній час готельний бізнес виступає як самостійний сектор економіки Харківської області та перебуває на стадії свого реформування та становлення. Комплексність готельного господарства дозволяє розглядати його ефективне функціонування як чинник розвитку не тільки туризму регіону, а й регіональної економіки в цілому. Сьогодні готельний бізнес області змінився в результаті впровадження інновацій. Основними тенденціями його розвитку є: утворення готельних ланцюгів; поглиблення спеціалізації готельних закладів; розвиток мережі малих підприємств; введення комп’ютерних технологій; орієнтація на екологічність; збільшення місткості деяких нових готелів.

Харківщина готова запропонувати своїм гостям розміщення у більш ніж 400 готелях, мотелях, хостелах, садибах, резиденціях та інших гостинних помешканнях на різний смак та гаманець. 

Візитівкою Харкова є п’ятизірковий Premier Palace Hotel Kharkiv, який не лише виступає кращим готелем Харківщини, але й одним з найбільш фешенебельних готелів України та Східної Європи в цілому. Європейські стандарти обслуговування, вишуканий стиль і високий технічний рівень дозволили готелю Premier Palace Hotel Kharkiv у найкоротші терміни завоювати довіру найвимогливіших клієнтів, в числі яких лідери європейських держав, політики світового рівня, зірки кіно, музики та спорту. Готель став головним майданчиком для конгресів та  міжнародних форумів.
 


ЛАСКАВО ПРОСИМО
ДО ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ!


Департамент економіки і міжнарожних відносин

Харківської обласної державної адміністрації