Медицина


Харківська область має розгалужену інфраструктуру охорони здоров’я та потужний потенціал розвитку галузі. Тут зосереджені наукові школи з багатьох галузей медицини, надаються складні медичні послуги, ціла низка з яких є унікальними для України та виступають основою для розвитку медичного туризму.

У регіоні функціонує потужна мережа закладів охорони здоров’я, що включає  понад 460 закладів охорони здоров’я різних форм власності та підпорядкування. 

Існує розвинена система підготовки медичних та фармацевтичних кадрів вищої кваліфікації.

Більшість комунальних закладів охорони здоров’я регіону є також клінічними базами кафедр Харківського національного медичного університету, Харківської медичної академії післядипломної освіти та профільних Державних науково-дослідних установ.

Близько 60% передових технологій, що розробляються в області, призначені для впровадження в медицині та фармації.


Харківська область упевнено посідає лідируючі позиції у питаннях реформування регіональної медичної галузіПоки вся Україна тільки переходить на нові рейки надання медичних послуг, Харківщина завдяки підтримці партнерів з ЄС вже має перші досягнення у реформуванні охорони здоров’я. А сімейні лікарі регіону очолили всеукраїнський рейтинг довіри пацієнтів «ЇМ ДОВІРЯЮТЬ».

Сімейні лікарі Харківщини очолили рейтинг довіри пацієнтів. Коли по Україні середній показник задоволеності цими фахівцями складає 75 %, то на Харківщині це – 91 %. Такі результати дослідження надає «Індекс Здоров’я. Україна – 2018».

Дане дослідження базується на методології, що застосовується в країнах ЄС. При складанні Індексу бралася до уваги не статистика управлінь охорони здоров’я, а думка жителів з різних куточків України. При дослідженні враховувалися такі показники, як задоволеність громадян амбулаторною та стаціонарною медичною допомогою, звернення до лікарів у разі хвороби та попередження захворювань, стан здоров’я, обсяги витрат на ліки, знання про здоров’я та здорову поведінку.

За результатами дослідження Харківська область – серед лідерів за кількома напрямами. Якщо середня задоволеність по країні лікуванням у стаціонарі складає 58 %, то на Харківщині цей показник 78 %. У разі хвороби до лікаря за допомогою звертаються 70 % опитаних жителів області, по країні середній показник – 88 %.


Харківська область одна з перших розпочала реформування первинної медичної допомоги – АВТОНОМІЗАЦІЮ ЗАКЛАДІВ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

Автономізація передбачає, що лікарні Харківської області можуть набувати статусу некомерційного комунального підприємства, що дозволить розширити права медичних закладів до рівня всіх інших суб’єктів господарювання. 

Автономізація сприяє збільшенню їх самостійності в господарських і управлінських справах, стимулює до поліпшення якості медичних послуг і підвищення економічної ефективності використання активів.

Із 82 центрів первинної медико-санітарної допомоги в районах області 72 (87,8 %) вже мають статус комунального некомерційного підприємства. Інші заклади – завершують юридичні підготовчі процедури у частині договірних відносин.

Керівництвом Харківської області затверджено комплексну обласну програму «Здоров’я Слобожанщини», заходи якої спрямовані на підвищення рівня доступності та якості медичної допомоги жителям Харківської області.

Виконання заходів програми спрямоване на надання окремих видів медико-соціальної допомоги вразливим верствам населення, інвалідам, ветеранам війни.

Забезпечення подальшого підвищення рівня доступності та якості медичної допомоги та медичних послуг для споживачів передбачається шляхом планування відповідних обсягів фінансових ресурсів у межах обласного бюджету; розвитку сучасних технологій діагностики, лікування та реабілітації на третинному рівні у спеціалізованих закладах охорони здоров’я та закладах обласного значення за умови їх взаємодії із медичними вищими навчальними закладами та науково-дослідними інститутами НАМН України, а також удосконалення медичної допомоги громадянам на первинному та вторинному рівнях у районах області та містах обласного значення, з урахуванням суттєвих нормативних змін щодо реформування галузі та оптимізації мережі закладів охорони здоров’я та їх ліжкового фонду.

Таким чином, регіональна галузева централізація окремих заходів і концентрація ресурсів, спрямованих на забезпечення доступної, якісної та безоплатної медичної допомоги населенню усієї Харківської області спрямована на поступове створення «ЄДИНОГО МЕДИЧНОГО ПРОСТОРУ»


Це система, яка допомагає пацієнтам отримувати, а лікарям – надавати якісні медичні послуги.

«Електронне здоров’я» – складна система, яка буде поступово впроваджуватися протягом кількох років. Спочатку вона охопить первинну ланку медицини – сімейних лікарів, терапевтів та педіатрів. Пацієнти укладатимуть декларації із обраними лікарями, і лікарі реєструватимуть ці декларації в системі.

Таким чином, держава зможе оплачувати лікарю за кожного пацієнта, а пацієнт отримає гарантовані державою безкоштовні медичні послуги.

У майбутньому E-Health система дасть можливість кожному швидко отримати свою медичну інформацію, а лікарям – правильно ставити діагноз з урахуванням цілісної картини здоров’я пацієнта. Система міститиме всю медичну історію пацієнта, і вона буде доступна як пацієнту, так і його лікарям.Харківська область протягом останніх двох років є одним з лідерів 
у питаннях виконання Урядової програми «Доступні ліки»
 
«Доступні ліки» – це урядова програма забезпечення кожного громадянина України необхідними лікарськими засобами, які покращать якість його життя, зможуть запобігти виникненню ускладнень та передчасної смертності.

Програма «Доступні ліки» надає можливість кожному українцю отримати БЕЗКОШТОВНО або з незначною доплатою ліки за трьома категоріями:
1. серцево-судинні захворювання
2. бронхіальна астма
3. діабет 2 типу
Перелік лікарських засобів, що беруть участь у програмі «Доступні ліки», можна знайти у Реєстрі лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню, на сайті Міністерства охорони здоров’я http://www.moz.gov.ua. Перелік аптек, що беруть участь у програмі, шукайте на сайтах органів місцевої влади. Перелік регулярно оновлюватиметься.


Департамент економіки і міжнарожних відносин

Харківської обласної державної адміністрації