IT-індустрія Харківської області


Харків має репутацію сприятливої і комфортної локації для життя і роботи в сфері IT. Місто залишається на слуху ще й завдяки мережі «амбасадорів» – тих, хто виїхав працювати за кордон або працюють фрілансерами на батьківщині. 

На харківський регіон припадає приблизно до 22% української IT-індустрії, орієнтованої на експорт сервісів. У Харкові в IT-галузі зайнято до 25 тис. спеціалістів -  друге місце за кількістю IT фахівців, що складає близько 14% всіх IT-фахівців України (для порівняння у Львові - 10%, Одесі - 8%, Дніпрі - 6%). 

Яскраво виражена географічна особливість розміщення всіх IT-компаній - так званий «Силіконовий Яр». До 50% IT-компаній Харкова знаходяться в радіусі 5 кілометрів від Саржин Яру.

Висока концентрація інтелекту привела до формування особливої "інженерної" ментальності, з високим рівнем дисципліни і відповідальності за якість продукту, що виробляється.

Підсилює переваги регіону і високорозвинена IT-інфраструктура. У місті та області забезпечено покриття бездротовий інтернет-зв'язком, що спрощує доступ населення до інформації, налагоджує комунікації, а також розвиває логістику.

При всій повазі до інших міст України, саме Харків збирає вершки в IT-сфері. Передумови очевидні - відмінна освіта, сильна академічна школа, рекордна кількість технічних вузів, конкурентне середовище.

Головна перевага Харкова - це наявність талантів і сильного центру навчання. Саме в Харкові народжуються справжні «зірки», які реалізують революційні рішення в IT. 

Такі профільні вузи ІТ - індустрії Харківщини як: Харківський національний університет радіоелектроніки (ХНУРЕ), Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут» (ХПІ), Національний аерокосмічний університет ім. М.Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут» (ХАІ), Харківський національний економічний університет (ХНЕУ), Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна (ХНУ ім. В.Н. Каразіна), а також інші навчальні центри, спрямовані на випуск IT-фахівців. поповнюють галузь від 2000 до 4000 осіб щороку. Роблячи особливий наголос на освітній та інфраструктурні проекти, PR локації і створення іміджу IT-friendly міста, компанії галузі змогли поставити системний IT – бізнес.

Переваги Харкова як IT-столиці України:

  • унікальна ресурсна база, велика кількість вузів з технічними спеціальностями, освітніх проектів та програм;
  • другий за величиною пул IT-фахівців;
  • серйозна експертиза в ряді бізнес-доменів, таких як telecom, e-commerce, finance, medicine, travel & hospitality тощо;
  • велика кількість майданчиків для інфраструктурних проектів та активна фаза розвитку для багатьох з них.


Перспективи зростання IT галузі:

  • активний (від 20% в рік) зростання індустрії в цілому в наступні 5-7 років;
  • системний розвиток інфраструктури;
  • розширення і зростання існуючих бізнесів.

Маркери майбутнього IT-індустрії в Харкові:

  1. Новий рівень володіння іноземними мовами, навичок менеджменту, комунікації з партнерами світового рівня і вміння передбачати потреби бізнесу замовника.
  2. Надійність партнерських відносин в поєднанні з побудовою IT-інфраструктури починаючи з концептуалізації бізнес-процесів і закінчуючи впровадженням сервісу.
  3. Бути швидше світових змін динамічного розвитку в середовищі зі зростаючою конкуренцією.

Харків – надзвичайно сприятливе місто для розвитку 
IT-індустрії - відмінні кадри, безліч гравців-роботодавців, багаторічна історія ринку і неодноразово доведений рівень харківських розробників - всі ці фактори разом формують конкурентне середовище, в якій народжуються ефективні колективи, в яких є можливість реалізації будь-яких - навіть найсміливіших проектних амбіцій.


Департамент економіки і міжнарожних відносин

Харківської обласної державної адміністрації