Галузь машинобудування Харківської області


Харківщина  - це 20% потужностей машинобудування країни.
Машинобудування Харківщини має значний вплив на розвиток не тільки регіону, а й відіграє одну з провідних  ролей в машинобудуванні нашої держави. У галузі машинобудування зайнято більше половини промислових робітників області, а питома вага в ВРП становить більше 10 % промислової продукції Харківщини.


Харківщина – 100% виробництва парових турбін України, 
70 % усієї електротехнічної промисловості.

На Харківщині висока концентрація виробництва, поглиблена спеціалізація та розвинені внутрішньо регіональні зв’язки. Харківський машинобудівний вузол спеціалізується на випуску широкого асортименту продукції, що пояснюється його вигідним положенням щодо центрів металургійного виробництва, зосередженням у ньому багатьох науково-дослідних і проектно-конструкторських організацій і висококваліфікованих робітничих кадрів. Великі заводи є також у Куп’янську, Ізюмі, Лозовій, Барвінковому.

Підприємства машинобудівної галузі регіону виробляють: системи управління для атомних електростанцій та космічних апаратів, турбіни та електрогенератори, автотранспортні засоби, літаки, трактори, сучасну бронетехніку, котли, гірниче та підйомне обладнання, верстати та прилади і це далеко не повний перелік продукції, що ними виробляється.

Машинобудування Харківської області виступає як потужний і складний багатогалузевий комплекс, що охоплює широкий спектр унікальних виробництв. Особливу роль у ньому відіграють тракторне і сільськогосподарське машинобудування, енергетичне і електротехнічне, будівельно-шляхове, радіоелектронне, транспортне машинобудування, верстатобудування і приладобудування.

Машинобудівельний комплекс області являє собою практично закінчений цикл машинобудівного виробництва.

Тракторне й сільськогосподарське машинобудування  представлене 14 підприємствами, що розміщені  у Харкові, Куп’янську, Лозовій, Чугуєві, Дергачах. Флагман галузі  - АТ «Харківський тракторний завод» (ХТЗ). Його продукція продається в багатьох країнах Європи, Азії, Центральної та Південної Америки. На ХТЗ розроблено нове покоління тракторів із застосуванням двигунів провідних фірм світу, у тому числі тракторів малого класу (з двигунами до 1,4 т тяглової сили).

Харківщина — основний регіон енергетичного машинобудування в Україні, де випускають парові турбіни для теплових і атомних електростанцій та гідротурбіни великої потужності потужні турбогенератори, електродвигуни й електроустаткуваня для тепловозів тощо.

AT «Турбоатом» — єдиний в Україні виробник турбін для атомних, теплових та гідроелектростанцій. Питома вага експорту в загальному обсязі виробництва АТ «Турбоатома» становить близько 40 %. Серед основних іноземних замовників турбін виступають Китай, Індія, Мексика, Казахстан, Угорщина, Болгарія, Таджикистан, Азербайджан.  

ДП Завод «Електроважмаш» — найбільший виробник генераторів в для електроенегетики та рухомого складу Укрзалізниці

У Харкові розміщене одне з найбільших підприємств підйомно-транспортного машинобудування — TOB «Завод підйомно-транспортного устаткуваня», що виробляє мостові та козлові крани.

Виробництво гірничо-шахтного обладнання здійснюється на ПАТ «Харківський машинобудівний завод «Світло шахтаря». Більше 60 % очисних вибоїв вугільних шахт України оснащені скребковими конвеєрами виробництва харківського заводу. Споживачами продукції заводу є вуглевидобувні підприємства Європи, Казахстану, Естонії, Білорусі, Ірану, Індії.

Велику роль в економіці області відіграють підприємства оборонно-промислового комплексу, що входять до складу Державного концерну «Укроборонпром», зокрема бронетанкової та авіабудівної галузей.

Серед них ДП «Завод ім. В.О. Малишева», ДП «Харківське конструкторське бюро з машинобудування ім. О.О. Морозова», ДП «Харківський машинобудівний завод «ФЕД», ХДАВП та ін.

Також варто відзначити індустріальну групу УПЕК, яка є однієї з найбільших компаній в Україні та лідирує в декількох продуктових сегментах і виробництві компонентів для найбільших конвеєрів СНД. 

До складу індустріально групи УПЕК входить цілий ряд провідних підприємств та інженерних центрів машинобудівної галузі, що мають більш ніж піввікову історію. Це такі підприємства, як: ПАТ «Харківський електротехнічний завод «Укрелектромаш», ТОВ «Лозівський ковальсько-механічний завод», ПАТ «Харківський підшипниковий завод», ТОВ «Українська ливарна компанія», ПАТ «Харківський верстатобудівний завод».

Підприємства індустріальної групи УПЕК розробляють та виробляють електротурбокомпрессори та насоси, підшипники та електродвигуни, трансмісії та шасі, кліматичні системи на базі повітряного циклу, шліфувальні верстати з ЧПУ, причіпну сільгосптехніку, а також інші машини та обладнання, вузли та компоненти для залізничної, енерго- і електромашинобудівної, автомобільної, оборонної, сільськогосподарської, металургійної та інших галузей. 

Вагомий внесок в розвиток машинобудівної галузі роблять і такі підприємства як: ПАТ «Завод «Південкабель», АТ «ХТЗ», ДНВП «Об’єднання «Комунар», ПАТ «Завод ім. Фрунзе».

Окремо варто відзначити, що Харківська область є інтелектуальним фундаментом України. За науковим потенціалом Харківська область посідає перше місце серед інших областей України та друге місце в державі після Києва. В області налічується близько 200 наукових організацій різного профілю, з яких більше половини - галузеві. Найбільш потужними в області представлені наступні напрямки:

  • металургійна і коксохімічна промисловість (ДП УкрНТЦ «Енергосталь», ДП «Гипрококс», ПАТ «УкрНДІ вогнетривів ім. А.С. Бережного», Державне підприємство «Український державний науково-дослідний вуглехімічний інститут (УХІН)», Державна установа «Державний науково-дослідний і проектний інститут основної хімії» (НІОХІМ);
  • космічна галузь (ПАТ «Хартрон», ДП "Науково-дослідний технологічний інститут приладобудування");
  • оборонно-промисловий комплекс (ДП «ХКБМ ім. О.О. Морозова», ДП «ХКБД», ДП «ЦКБ «Протон «ДП «Харківське агрегатне конструкторське бюро»).


Департамент економіки і міжнарожних відносин

Харківської обласної державної адміністрації